

| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 75 V |
| Tolerance | 0.1 % |
| Height - Seated (Max) | 0.55 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 155 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Case Code (Imperial) | 0603 |
| Case Code (Metric) | 1608 |
| Resistance | 560 Ω |
| Power Rating | 100 mW |
| Composition(Kit Type) | Metal Film |
| Temperature Coefficient | 25 ppm/°C |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 75 V |
| RoHS | Compliant |
| Output Current | 1.4 A |
| Number of Terminations | 2 |
Stock: 12
Distributors
pcbx
Unit Price$0.47434
Ext.Price$0.47434
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.47434 | $0.47434 |
| 10 | $0.37123 | $3.71230 |
| 25 | $0.33605 | $8.40125 |
| 50 | $0.30421 | $15.21050 |
| 100 | $0.27538 | $27.53800 |
| 300 | $0.26006 | $78.01800 |
| 500 | $0.24560 | $122.80000 |
| 1000 | $0.23076 | $230.76000 |
